Porady

Drewno na schody

Przygotowanie drewna do produkcji schodów: Po ścięciu drzewa i przetarciu na tartaku drewno poddaje się sezonowaniu. Czas sezonowania zależy od gatunku drewna i wynosi od 6 do 12 miesięcy. Następnie drewno poddaje się procesowi suszenia w suszarni. Czas suszenia wynosi około miesiąca. Po wysuszeniu drewno powinno mieć wilgotność od 8 do 9 %. Następnie żeby pozbyć się tak zwanych naprężeń w drewnie pozostawia się je do leżakowania w odpowiednio klimatyzowanym pomieszczeniu na około miesiąc. Tak przygotowane drewno nadaje się do wykonania schodów.

Następnym procesem jest wykonanie stopni schodowych, do tego celu przygotowuje się tzw. klejonkę schodową (wykonanie stopni z całej deski nie jest zalecane)

Klejonkę wykonuje się gdyż naprężenia choć już nie wielkie w drewnie pomimo wszystkich zabiegów pozostają i po pewnym czasie mogą powodować wypaczenia stopni schodowych a nawet ich spękanie. Deski tniemy na lamele szerokości 10 cm

Następnie sklejamy je w większe części, z których wycinane są elementy schodów takie jak stopnie, słupy, poręcze, policzki itd.

Przy klejeniu układamy lamele tak aby dobrać je usłojeniami i odcieniami. Takie ułożenie i sklejenie powoduje, że miejsca klejenia są zupełnie niewidoczne a klejonka wygląda tak jakby stopień wycięty był by z jednolitego kawałka drewna.

Sklejone, wycięte,wyszlifowane elementy schodów poddaje się zabezpieczeniu przed czynnikami atmosferycznymi,owadami,i odpornością na ścieranie.

I tu mamy dwa rodzaje zabezpieczeń.

Lakierowanie i olejowanie.

  1. Lakierowanie  - Najbardziej powszechną stosowaną metodą jest tradycyjne lakierowanie.Zabieg ten przeprowadza się w komorach lakierniczych metodą natryskową.Obecnie używa się dwóch rodzai lakierów poliuretanowych na bazie rozpuszczalników i ekologicznych wodnych. Lakiery stosowane obecnie to lakiery renomowanych firm odporne na ścieranie. Producenci lakierów choć nie liczni dają gwarancje na ścieralność na 6 lat. I tu trzeba pytać wykonawcę schodów jakie lakiery stosuje. Prawidłowo wykonanie zabezpieczenie schodów przez lakierowanie to: dwie warstwy podkładu głęboko wnikającego w drewno , zabezpieczającego drewno przed ciemnieniem i trzy warstwy lakieru odpornego na ścieranie.

  2. Olejowanie  - Powłoka olejowa tak jak każde zabezpieczenie ma swoje wady i zalety Obecnie stosowane oleje do zabezpieczenia schodów to specjalne impregnaty na bazie oleju lnianego i żywic drzewnych nie zawierających metali ciężkich.Olej wnika głęboko w strukturę drewna chroniąc skutecznie drewno przed wodą i brudem tworząc warstwę zabezpieczającą. Jako wierzchnią warstwę zabezpieczającą a jednocześnie uszlachetniającą powierzchnię stosuje się warstwę wosku. Olejowa nie na tą zaletę że bardziej jak lakierowanie wydobywa strukturę drewna. Słoje są bardziej wyraziste i naturalne .Lecz wielu producentów nie wspomina że schody tak zabezpieczone wymagają od użytkownika dużo więcej nakładu pracy na konserwacje. Przynajmniej raz do roku taką powłokę trzeba odświeżyć. Czyli zaolejować i zawoskować.

 

Schody Drewmet Leszek Hostyński - oferuje kompleksowe wykonawstwo (pomiar, projekt, produkcję oraz montaż) schodów na beton, schodów samonośnych oraz balustrad na terenie województwa małopolskiego i śląskiego. Wykonujemy także gotowe/indywidualne projekty inwestorów.

Producent: schody drewniane, schody na beton, schody samonośne, schody półkowe, schody ażurowe, schody wewnętrzne, schody zabiegowe, balustrady drewniane, poręcze. Realizacje m.in. w miejscowościach: Kraków i okolice, Katowice, Jastrzębie-Zdrój, Chorzów, Częstochowa, Żory, Rybnik, Bielsko, Cieszyn, Nowy Sącz, Wadowice, Limanowa, Zakopane, Oświęcim, Andrychów, Trzebinia, Chrzanów, Kęty, Bochnia i inne miasta w województwie małopolskim i śląskim.

Serwis http://www.schody-drewmet.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Kliknij tutaj aby zaakceptować warunki polityki prywatności i nie pokazywać więcej tego komunikatu.
X