O firmie > Technologia

Przygotowanie drewna do produkcji schodów

Ścięte  i przetarte w tartaku drewno poddaje się sezonowaniu.  Czas sezonowania zależny jest od gatunku drewna i wynosi od 6 do 12 miesięcy.  Po tym okresie przekłada się je do suszarni na czas jednego miesiąca.  Po wysuszeniu drewno powinno mieć wilgotność od 8 do 9 %. Aby pozbyć się naprężeń  w drewnie pozostawia się je do leżakowania w odpowiednio klimatyzowanym pomieszczeniu na okres około miesiąc. Dopiero tak  przygotowane drewno nadaje się do dalszej obróbki.

Kolejnym procesem jest wykonanie stopni schodowych, do tego celu przygotowuje się tzw. klejonkę schodową (wykonanie stopni z całej deski nie jest zalecane). Klejonkę wykonuje się gdyż naprężenia choć już nie wielkie w drewnie pozostają i po pewnym czasie mogą powodować wypaczenia stopni schodowych a nawet  ich spękanie dlatego deski tniemy na lamele szerokości 10 cm i sklejamy je w większe części, zwracając szczególną uwagę na układ słoi.

Przy klejeniu układamy lamele tak aby dobrać je  usłojeniami i odcieniami. Takie ułożenie i sklejenie  powoduje, że miejsca klejenia są zupełnie niewidoczne a klejonka wygląda tak  jakby stopień wycięty był by z jednolitego kawałka drewna.        

Sklejone, wycięte,wyszlifowane elementy schodów poddaje się zabezpieczeniu przed czynnikami atmosferycznymi,owadami,i odpornością na ścieranie.

Rodzaje zabezpieczeń

Lakierowanie

Najbardziej powszechną  metodą zabezpieczania elementów schodów drewnianych jest tradycyjne lakierowanie. Zabieg ten przeprowadza się w komorach lakierniczych metodą natryskową.

Obecnie używa się dwóch rodzajów lakieru poliuretanowego na bazie rozpuszczalników i ekologicznego dwuskładnikowego z utwardzaczem, wodnego. Lakiery stosowane obecnie to lakiery renomowanych firm odporne na ścieranie. Producenci lakierów choć nie liczni dają gwarancje na ścieralność na 6 lat. I tu trzeba pytać wykonawcę schodów jakie lakiery stosuje.

Prawidłowo wykonanie zabezpieczenie schodów przez lakierowanie to: dwie warstwy podkładu głęboko wnikającego w drewno , zabezpieczającego drewno przed ciemnieniem i trzy warstwy lakieru odpornego na ścieranie.

Olejowanie

Powłoka olejowa tak jak każde zabezpieczenie ma swoje wady i zalety. Obecnie stosowane oleje do zabezpieczenia schodów to specjalne impregnaty  na bazie oleju lnianego i żywic drzewnych nie zawierających metali ciężkich.

Olej wnika głęboko w strukturę drewna  chroniąc skutecznie drewno przed wodą i brudem tworząc warstwę zabezpieczającą. Jako wierzchnią warstwę zabezpieczającą a jednocześnie uszlachetniającą powierzchnię stosuje się warstwę wosku. Olejowanie ma tą zaletę że bardziej jak lakierowanie wydobywa strukturę drewna. Słoje są bardziej wyraziste i naturalne .Lecz wielu producentów nie wspomina że schody tak zabezpieczone wymagają od użytkownika dużo więcej nakładu pracy na konserwacje. Przynajmniej raz do roku taką powłokę trzeba odświeżyć.

Schody Drewmet Leszek Hostyński - oferuje kompleksowe wykonawstwo (pomiar, projekt, produkcję oraz montaż) schodów na beton, schodów samonośnych oraz balustrad na terenie województwa małopolskiego i śląskiego. Wykonujemy także gotowe/indywidualne projekty inwestorów.

Producent: schody drewniane, schody na beton, schody samonośne, schody półkowe, schody ażurowe, schody wewnętrzne, schody zabiegowe, balustrady drewniane, poręcze. Realizacje m.in. w miejscowościach: Kraków i okolice, Katowice, Jastrzębie-Zdrój, Chorzów, Częstochowa, Żory, Rybnik, Bielsko, Cieszyn, Nowy Sącz, Wadowice, Limanowa, Zakopane, Oświęcim, Andrychów, Trzebinia, Chrzanów, Kęty, Bochnia i inne miasta w województwie małopolskim i śląskim.

Serwis http://www.schody-drewmet.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Kliknij tutaj aby zaakceptować warunki polityki prywatności i nie pokazywać więcej tego komunikatu.
X